Ve čtvrtek 12. prosince žáci 2. a 3. ročníků tradičně navštívili vánočně vyzdobené Drážďany.
HISTORIE MĚSTA
Osídlení v těchto místech bylo už před naším letopočtem.
Na místě dnešních Drážďan byla založena nejprve rybářská vesnice a obchodní osada. Původně zde sídlili LUŽIČTÍ SRBOVÉ a pak se začaly usidlovat kmeny germánské. Oblasti se dlouho říkalo srbsky DRJEŽDZÁNY – srbsky „lidé z lesních bažin“. V roce 929 zde Jindřich I. Postavil MÍŠEŇSKÝ HRAD – dodnes asi 25 km od centra Drážďan.
Postupná germanizace – vznik města DRESDEN – PRVNÍ ZMÍNKA V 13.století a postupně se stává obchodním centrem země. V 15. stol. si město oblíbili saští vévodové.
V Drážďanech sídlil i slavný F.Schiller (básník, dramatik, spisovatel – 18./19.st.) – píše slavnou ÓDU NA RADOST. Tu později proslaví Beethoven ve své Deváté symfonii. Od Roku 1985 je hymnou EVROPSKÉ UNIE.
1.SV.V. – Německo značně utrpělo a to jak hospodářsky, tak i politicky.
V roce 1933 se dostávají k moci nacisté. Hitler buduje vojenský potenciál země a napadá Polsko – začíná druhá světová válka. V Drážďanech je zapálena SEMPEROVA SYNAGOGA, jsou rozbíjeny židovské obchody a začíná deportace ŽIDŮ. Drážďany fungovaly ve válce jako vojenské centrum. V roce 1945 – únor, město bombardováno a více jak polovina Drážďan zničena. Počet obětí je odhadován přes 23 000 – nálet provedly armády USA a Británie. Po válce Drážďany přiřazeny k východnímu Německu, to existovalo do roku 1990. Dochází k sjednocení Německa a v současné době zde žije cca 530 000 obyvatel.
Zásluhou své zeměpisné polohy a díky barokními půvabu je město někdy nazýváno polabskou Florencií.
Zásluhou své zeměpisné polohy a díky barokními půvabu je město někdy nazýváno polabskou Florencií.
Nejzajímavější památkou ze všech je FRAUENKIRCHE, tedy KOSTEL PANNY MARIE nebo také MARIÁNSKÝ KOSTEL. Tento protestantský chrám byl zničen při náletech v roce 1945 – pískovec neustál vysoké teploty 1200 stupňů, kopule se zhroutila. Oprava trvala 12 let a kostel byl vysvěcen 2005.
Známou památkou je ZWINGER, světově proslulé muzeum, v kterém se nachází Obrazárna starých mistrů nebo sbírky porcelánu (míšeňský porcelán) a v budově ALBERTINUM můžete obdivovat obrazy „nových“ mistrů.
Je zcela nemožné v Drážďanech nenavštívit KATEDRÁLU HOFKIRCHE = KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE. Tato katedrála se jako vůbec první katolický kostel v Drážďanech začala stavět za vlády polského krále a saského kurfiřta Friedricha Augusta II. Slavnostně byla otevřena v roce 1755. Fasádu zdobí 78 soch (autorem je italský sochař Lorenzo Mattioliho, jsou zde zobrazeny církevní a svaté postavy mužů a žen a alegorické výjevy zobrazující VÍRU, LÁSKU, NADĚJI,…. .
NEJORIGINÁLNĚJŠÍ PAMÁTKOU Drážďan je FÚRSTENZUG . Jedná se o historickou budovu, na fasádě je vyrobena mozaika z 23 000dlaždiček míšeňského porcelánu (nikde jinde ve světě nenajdete větší mozaiku svého druhu). Na délku měří úctyhodných 102m, na výšku 9,5m. původně se jednalo o klasickou malovanou fresku, která vznikala mezi roky 1872/76, zjistilo se, že snadno podléhá zkáze vlivem povětrnostních podmínek. Dochází k rekonstrukci v letech 1904–1907 – porcelánová podoba. Autorem je Wilhem Walther. Mozaika znázorňuje průvod – procesí princů – 94 postav – vládnoucí dynastie saského rodu Wettinů
NÁMĚSTÍ ALTMARKT – je nejznámější drážďanské náměstí. Nachází se v historickém centru města a díky mnoha kulturním akcím, trhům i památkám.